Szukasz materiału, który zapewni prawidłową ochronę transportowanych towarów? Chcesz ocieplić mieszkanie? A może planujesz weekend pod namiotami? Poznaj uniwersalne właściwości pianki niesieciowanej EPE, która wyróżnia się świetną termoizolacją i przekonaj się, gdzie sprawdza się ona najlepiej.

Pianka termoizolacyjna – doskonała do ochrony w transporcie

Pianka termoizolacyjna polietylenowa ma szerokie zastosowanie w transporcie – świetnie dopasowuje się do dowolnego kształtu, przez co doskonale nadaje się jako wkład do opakowań. Dzięki swoim właściwościom zapewnia ochronę różnego rodzaju produktom, zarówno przed uszkodzeniami mechanicznymi, jak i wilgocią oraz działaniem substancji chemicznych.

Termoizolacyjna pianka polietylenowa EPE jest także bardzo lekka – nie zwiększa przez to znacznie wagi przesyłki, co pozwala zaoszczędzić na kosztach transportu. Jest w pełni odporna na wilgoć i nie oddziałuje w żaden sposób na większość przemysłowych chemikaliów. Sprawia to, że jest idealnym wyborem do delikatnych powierzchni. Doskonała elastyczność pozwala wrócić jej do pierwotnego kształtu po wielokrotnych uderzeniach, wysokich obciążeniach i wygięciach, niezależnie od ciężaru elementów i siły nacisku. Dzięki temu możemy tworzyć opakowania wielokrotnego użytku.

Wkłady z tego materiału wykorzystywane są w opakowaniach, między innymi podczas przewożenia:

  • produktów spożywczych,
  • artykułów technicznych,
  • sprzętu elektronicznego,
  • wrażliwych na uszkodzenia mechaniczne przedmiotów.

Pianka termoizolacyjna w podłodze – doskonałe ocieplenie

Tradycyjnymi materiałami wykorzystywanymi do ocieplania budynków były przez wiele lat wełna mineralna oraz styropian. Świetnie sprawdzały się w tej roli, dlatego z powodzeniem stosowano je praktycznie w każdym wypadku. Z czasem zaczęły pojawiać się jednak nowoczesne alternatywy i zaczęto dostrzegać ich wady – spore rozmiary oraz skomplikowany montaż. W wielu przypadkach wybór pianki termoizolacyjnej zaczął być bardziej opłacalną oraz znacznie wygodniejszą opcją.

Piankę polietylenową w rolkach wykorzystuje się najczęściej do wykładania jako warstwa izolacyjna pod panelami podłogowymi – ma to pomóc w wytłumieniu dźwięków stukania w podłoże oraz utrzymaniu powierzchni ciepłej. Zapewnia im także dodatkową ochronę przed wilgocią – mamy pewność, że pod posadzką nie zacznie gromadzić się pleśń i panele pozostaną w doskonałej kondycji. Szczególnie dobrze sprawdza się w połączeniu z ogrzewaniem podłogowym jako izolacja termiczna – zapobiega utracie ciepła oraz zwiększa efektywność takiego systemu.

Jej właściwości wykorzystuje się także w roli uszczelnień pod pokrycia dachowe.

Pomaga ona w utrzymaniu odpowiedniej temperatury we wnętrzu mieszkania zarówno w okresie zimowym, jak i letnim. Najwygodniej do tego typu prac użyć pianki termoizolacyjnej samoprzylepnej – zapewnia ona wygodę montażu nawet w trudno dostępnych miejscach oraz w ciasnych przestrzeniach, jakimi często są poddasza.

W budownictwie pianka może mieć szerokie zastosowanie i najczęściej stosuję się ją jako:

  • termoizolację podłóg,
  • izolację termiczną instalacji grzewczych,
  • termoizolację na ściany i sufit,
  • izolacja przestrzeni między murami,
  • ocieplenie drzwi garażowych i pomieszczeń z blachy.

Pianki EPE

Wygodna mata – pianka termoizolacyjna w turystyce

Pianka termoizolacyjna ma zastosowanie nie tylko w budownictwie i transporcie – wykorzystywana jest również w wielu bardziej codziennych czynnościach. Niezwykłą popularnością cieszy się wśród miłośników podróży jako materac do spania. Doskonale sprawdza się podczas nocowania pod namiotem, gdzie świetnie izoluje nas od podłoża. Niektóre modele mat wyposażone są dodatkowo z jednej strony w aluminiową warstwę, która jeszcze lepiej zatrzymuje chłód.

Pianka polietylenowa jest bardzo lekka, przez co jest niezwykle wygodna w transporcie. Bez problemu możemy przyczepić ją do plecaka podczas górskich wędrówek i nie będzie stanowić dużego balastu. Zwinięta w rulon zajmuje też znacznie mniej miejsca niż tradycyjne materace lub nawet ich dmuchane odpowiedniki.

Tego typu mata ma również zastosowanie w przypadku wielu różnych aktywności wykonywanych na podłodze. Najczęściej są to ćwiczenia gimnastyczne, rozciągające czy joga. Jest miękka, przez co kontakt z podłożem jest zdecydowanie wygodniejszy i bardziej komfortowy – po raz kolejny przydają się jej właściwości termoizolacyjne. Z powodzeniem możemy zabrać ją na dwór i wykorzystać na ziemi lub betonie.

Na rynku znajdziemy karimaty i maty do ćwiczeń o różnych rozmiarach i grubości wykonane z różnych tworzyw – najczęściej jednak do ich produkcji wykorzystywana jest pianka EPE. Powodem takiego stanu rzeczy jest tani proces produkcji pianki niesieciowanej oraz jej doskonałe właściwości termoizolacyjne.