Transport i magazynowanie urządzeń elektronicznych to duże wyzwanie dla działów logistycznych, bowiem wymagają szczególnego zabezpieczenia towaru nie tylko przed uszkodzeniami mechanicznymi, ale również przed wyładowaniami elektrostatycznymi, które mogą poważnie je uszkodzić. W Protective Foam Solutions zajmujemy się produkcją wkładów do opakowań oraz przekładek piankowych, wykonanych z materiałów antystatycznych ESD (z ang. Electrostatic Discharge).

Czym jest antystatyczność?

Ładunek elektrostatyczny powstaje wskutek ocierania się o sobie dwóch materiałów izolacyjnych lub w momencie ich oddalania się od siebie. W czasie produkcji czy pakowania komponentów niemal zawsze dochodzi do przeskoku ładunku elektrostatycznego pomiędzy poszczególnymi materiałami. Aby zapobiec temu zjawisku, stosuje się materiały antystatyczne. Ich funkcją jest zmniejszenie lub całkowite wyeliminowanie ładunku elektrostatycznego na powierzchni danego produktu.

Czym grożą wyładowanie elektrostatyczne w czasie przechowywania lub transportu?

O ile dla człowieka wyładowania elektrostatyczne są bardzo często w ogóle nieodczuwalne, o tyle dla urządzeń elektronicznych mogą stanowić poważne zagrożenie – począwszy od usterek drobnych podzespołów, a skończywszy na awariach całego sprzętu.

Ciągłe dążenie do miniaturyzacji oczywiście niesie ze sobą mnóstwo korzyści, bowiem możemy użytkować dzięki temu wydajne, ale poręczne i bardzo mobilne urządzenia. Jednakże zagrożeniem, które wynika z tego zjawiska jest fakt, że coraz mniejsze podzespoły i układy stają się bardziej wrażliwe na wyładowania elektrostatyczne.

Rodzaje materiałów antyelektrostatycznych

Stosowanymi przez Protective Foam Solutions materiałami antyelektrostatycznymi do produkcji opakowań są pianki polietylenowe (PE) oraz pianki EVA. W celu ochrony produktów przed przenoszeniem ładunków elektrostatycznych wykorzystujemy te rodzaje materiałów, które dodatkowo posiadają właściwości antystatyczne, czyli pianki PE ESD oraz pianki EVA ESD.

Dzięki antyelektrostatyczności oraz innym swoim właściwościom gwarantują nie tylko ochronę urządzeń elektronicznych przed wyładowaniami elektrostatycznymi, ale również przed innymi czynnikami zewnętrznymi (np. uszkodzeniami mechanicznymi, działaniem wilgoci, wstrząsami czy zanieczyszczeniami powietrza), które mogłyby negatywnie wpłynąć na jakość i bezpieczeństwo transportowanych lub magazynowanych towarów.

Pianka polietylenowa o właściwościach antystatycznych (PE ESD)

Pianka PE ESD jest materiałem, który charakteryzuje się wyraźnie obniżonym poziomem rezystancji. Dzięki tej właściwości nie kumuluje ładunku elektrostatycznego, ale go rozprasza, zapobiegając w ten jego przenoszeniu na komponenty, które są pakowane lub poddawane kolejnym etapom produkcji.

Wśród pianek PE wyróżniamy pianki sieciowane i niesieciowane.

Sieciowane pianki PE ESD

Sieciowana pianka PE ESD przyjmuje strukturę zamkniętokomórkową. Dzięki temu, że zbudowana jest w przeważającej większości z komórek zamkniętych, należy do materiałów nieco sztywniejszych i twardszych, zachowując wodoszczelność i dobre właściwości termoizolacyjne. Często stosuje się jako jako alternatywę dla styropianu w zabezpieczaniu sprzętu AGD / RTV lub innych urządzeń, a także innych wrażliwych na uszkodzenia przedmiotów.

Niesieciowane pianki PE ESD

Niesieciowane pianki polietylenowe o właściwościach antystatycznych przyjmują strukturę otwartokomórkową. Spieniony przy pomocy gazu propan-butan polietylen wtłacza się do rękawa, a następnie nawija na wałek. Dzięki takiej formie możliwe jest wyprodukowanie antystatycznych przekładek i woreczków, które można wykorzystać nie tylko w transporcie, ale też w magazynowaniu urządzeń elektronicznych. Co więcej – zdają one egzamin w niwelowaniu ładunków elektrostatycznych także na stanowisku produkcyjnym.

Pianka EVA ESD

Pianki EVA ESD charakteryzują się tym, że występują wyłącznie w formie zamkniętokomórkowej. Antystatyczność pianki EVA ESD jest trwała i nie ma na nią wpływu niska wilgotność powietrza. Materiał ten oferuje inną jakość niż pianka PE ESD:

  • lepiej niweluje drgania, jednocześnie skutecznie chroniąc przed uszkodzeniami spowodowanymi przez wstrząsy;
  • jest odporna na wilgoć i korozję chemiczną;
  • charakteryzuje się wysokim stopniem sprężystości;
  • wykazuje wysoką wytrzymałość na ścieranie;
  • jest odporna na rozpuszczalniki chemiczne.

Właściwości pianki EVA ESD umożliwiają bezpieczny transport droższych i bardziej wrażliwych urządzeń elektronicznych lub komponentów. Ze względu na swoją wysoką jakość jest materiałem droższym od pianek PE ESD.

pianka polietylenowa do pakowania

Zastosowanie pianek ESD

Jako że pianki antystatyczne nie tylko rozładowują nagromadzony ładunek, ale też są miękkie i nie rysują powierzchni, produkujemy z nich opakowania do sprzętu elektronicznego, w tym również wrażliwych ekranów LCD. Dzięki łatwej obrabialności pianek, jesteśmy w stanie nadać im dowolne kształty i wymiary za pomocą sterowanych numerycznie frezarek. Magazynowanie półproduktów lub produktów gotowych wymaga także przekładania ich antystatyczną pianką. Oprócz tego powszechnie stosuje się również do wykładania stanowisk pracy podczas procesów produkcyjnych.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *