Opakowania piankowe zyskują coraz większa popularność w transporcie wewnętrznym oraz sprzedaży – zarówno hurtowej, jak i detalicznej. Tanim i skutecznie chroniącym produkty rozwiązaniem, które można stosować szczególnie w handlu, gdzie dla kontrahentów lub klientów duże znaczenie mają koszty pakowania i wysyłki, są opakowania z pianki niesieciowanej EPE. W niniejszym wpisie przybliżamy wszystkie zalety pianek EPE oraz ich zastosowanie.

Czym jest sieciowanie i czym różnią procesy produkcyjne pianek sieciowanych i niesieciowanych?

Sieciowanie jest procesem, którego celem jest wytworzenie trójwymiarowej sieci nadcząsteczkowej, będącej efektem powstania mostków pomiędzy cząsteczkami chemicznymi. Proces ten odbywa się poprzez odszczepienie od polimeru części atomów wodoru i tlenu w celu wytworzenia silnych połączeń między cząsteczkami – nazywanych właśnie siecią. Proces sieciowania może odbywać się metodami fizyczną lub chemiczną, jednakże zawsze jest kosztowny, co w efekcie odbija się na finalnej cenie opakowań.

Produkcja pianki niesieciowanej to tani proces, dlatego też wkłady do opakowań wykonane z niesieciowanej pianki EPE charakteryzują się niską ceną. Niesieciowane pianki EPE powstają w procesie ekstruzji. Dochodzi w nim do powstawania pęcherzyków z izobutanem. W kolejnym etapie (sezonowanie i odgazowywanie) gaz zastępowany jest powietrzem.

Pianki EPE

Parametry pianki niesieciowanej EPE

Proces produkcji pianek niesieciowanej EPE determinuje właściwości tego rodzaju wkładów do opakowań.

Właściwości ochronne

Bardzo istotnym elementem charakterystyki pianek EPE jest to, że w wyniku działania siły z zewnątrz, ulegają odkształceniom, absorbując w ten sposób energię i zapobiegając jej działaniu na transportowany towar. Zatem jej niższa wytrzymałość mechaniczna, którą można byłoby uznać za wadę w porównaniu z bardziej wytrzymałymi piankami sieciowanymi, de facto pomaga w ochronie przedmiotów, działając tak, jak stosowana w samochodach strefa zgniotu.

Właściwości termoizolacyjne

Niesieciowane pianki polietylenowe zachowują swoje właściwości oraz wymiary i kształty w bardzo szerokim zakresie temperatury, wynoszącym od -40 do 95 stopni Celsjusza.

Ekologia

Niesieciowane pianki wykonane z polietylenu można poddawać pełnemu recyklingowi. Są to zatem wkłady do opakowań odpowiednie dla producentów, którzy zgodnie z obecną tendencją dążą do tego, aby ich działalność ograniczała negatywny wpływ na środowisko naturalne.

Pianki EPE

Zastosowanie pianek niesieciowanych EPE

Wkłady do opakowań, wykonane z niesieciowanych pianek EPE, znajdują szerokie zastosowanie nie tylko w transporcie i handlu. Mniejsza wytrzymałość mechaniczna, która – jak tłumaczyliśmy wyżej – nie obniża standardu ochrony transportowanych dóbr, sprawia, że wykorzystuje się je do opakowań jednorazowych. Niska cena nie powoduje konieczności podnoszenia cen produktu, a możliwość ponownego przetworzenia sprawia, że niesieciowane pianki polietylenowe są przyjazne dla środowiska.

Wkłady z pianek niesieciowanych EPE wykorzystuje się w opakowaniach do m.in.::

  • artykułów technicznych,
  • urządzeń elektronicznych,
  • produktów spożywczych,
  • artykułów wrażliwych na uszkodzenia mechaniczne.

Pianki EPE mają jednak szersze zastosowania. Wykorzystuje się je również jako podkłady pod panele podłogowe lub betonowe wylewki. Stosuje się je też jako panele akustyczne czy wkładki do etui. Ze względu na właściwości termoizolacyjne i wytrzymałość temperaturową wykorzystywane są także w systemach ciepłowniczych.