Tablica cieni na zamówienie – narzędzia

Tablice cieni to wizualna metoda przechowywania narzędzi oraz innych przedmiotów wykorzystywanych w pracy. Żaden inny sposób nie gwarantuje takiego stopnia uporządkowania miejsca pracy oraz jego bezpieczeństwa. Dowiedz się, w jaki sposób tablica cieni pomoże Ci utrzymać narzędzia w ładzie i dlaczego powinna znaleźć się w każdym warsztacie, zakładzie produkcyjnym lub innym miejscu pracy.

Zamów już dziś spersonalizowaną tablicę cieni z Protective Foam Solutions i ciesz się niespotykaną wygodą. Skorzystaj z naszych usług – zapraszamy!

Zadzwoń do nas:

+48 663 721 031

lub napisz wiadomość

biuro@protective-foam.com

Tablice cieni – na czym polega ta metoda?

Tablica cieni na narzędzia składa się z wyciętych w piance konturów, które swoim kształtem odpowiadają kształtowi poszczególnych narzędzi lub przyrządów używanych podczas pracy. Dzięki temu każde z narzędzi ma swoje dedykowane miejsce, do którego jest idealnie dopasowane. Brak narzędzia w odpowiednim slocie oznacza, że znajduje się ono w miejscu, w którym może stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa pracowników, maszyn lub produktów.

Tablice cieni na narzędzia – jakie korzyści niosą dla firmy?

Tablice cieni niosą ze sobą szereg korzyści, które usprawniają przebieg pracy z użyciem narzędzi, np poukładanych według rozmiaru kluczy lub śrubokrętów. Jakie udogodnienia dla pracowników pojawią po wprowadzeniu do zakładu pracy tablic cieni?

 • Rozpoznanie narzędzi – dzięki tablicom cieni bardzo łatwo rozpoznasz potrzebne narzędzie, a po skończonej pracy bez problemu odnajdziesz jego miejsce przechowywania po obrysie o charakterystycznym kształcie. Zdecydowanie upłynni to pracę i sprawi, że pracownik nie marnuje czasu na poszukiwanie przedmiotu.
 • Kontrola stanu przedmiotów – jeżeli narzędzie nie znajduje się w przeznaczonym konturze może to oznaczać, że zostało zgubione lub odłożone w nieodpowiednie miejsce.
 • Lepsza dbałość o narzędzia – niektóre z przedmiotów mogą łatwo ulegać uszkodzeniom, kiedy są nieprawidłowo przechowywane. Tablica cieni na narzędzia gwarantuje bezpieczeństwo przedmiotów, co ma szczególne znaczenie wtedy, gdy koszt zakupu nowych byłby wysoki.
 • Ergonomia – tablice cieni można zaprojektować pod kątem częstotliwości używania poszczególnych narzędzi – używane najczęściej powinny znaleźć się na wyciągnięcie ręki operatora, natomiast te, których używa się rzadziej, mogą znaleźć się nieco dalej.

Zasadniczą korzyścią płynącą z zastosowania tablic cieni będzie oczywiście optymalizacja czasu i przebiegu pracy. To wszystko znacząco wpłynie również na obniżenie jej kosztów. Dlatego tablice cieni stanowią bardzo opłacalną inwestycję w bezpieczeństwo, przebieg pracy oraz dbałość o zasoby.

Tablica cieni – pianka w dwóch kolorach

Naszą metodą na wyprodukowanie jak najlepszych tablic cieni jest zastosowanie pianek w dwóch kolorach. Dzięki temu, że tło pod obrysem narzędzia występuje w jaskrawej barwie, kontur jest zdecydowanie lepiej widoczny, co ułatwia odłożenie narzędzia na swoje miejsce. Ponadto brak któregokolwiek przedmiotu będzie natychmiast zauważalny, dzięki czemu pracownicy mogą rozpocząć jego szukanie lub powiadomić przełożonego o braku danego narzędzia.

Co więcej – barwy często służą jako oznakowanie poszczególnych stref w zakładzie. Dlatego w każdym z działów fabryki mogą znaleźć się tablice cieni z pianką w różnych kolorach, które z kolei będą odpowiadały kolorom, którymi oznaczone są narzędzie. Dzięki temu każdy przyrząd wykorzystywany do pracy będzie można bez problemu odłożyć na miejsce, nawet jeśli z niewiadomych powodów znajdzie się w zupełnie innej części zakładu.

Jaką formę przyjmują tablice cieni?

Produkujemy tablice, które można wykorzystać jako wkłady do szuflad lub położyć je bezpośrednio na blacie w wyznaczonym do tego miejscu przy stanowisku pracy. Jeśli potrzebujesz mieć swoje narzędzia pod ręką, wykonamy dla Ciebie również tablice gotowe do zamontowania ich na specjalnie przygotowanych stelażach, dzięki którym możesz dowolnie projektować ergonomiczne stanowisko pracy.

Tablice cieni i kontrola FOD

Przedstawiciele niektórych branż doskonale zdają sobie sprawę z tego, jakie zagrożenie dla pracy niosą pozostawione w nieodpowiednich miejscach narzędzia. Śrubokręt pozostawiony w silniku, który zostanie uruchomiony w celu sprawdzenia, może spowodować ogromne szkody poprzez uszkodzenie hydrauliki, spowodowania spięcia w instalacji elektrycznej lub wyrządzenie szkód mechanicznych. Dotyczy to zarówno elementów wytwarzanych – np. silników lotniczych – jak i działu utrzymania ruchu.

Dzięki zastosowaniu tablic cieni znacznie łatwiej jest przeprowadzić kontrolę Foreign Object Damage, czyli sprawdzenie czy nie istnieje ryzyko uszkodzenia z powodu obecności ciał obcych, np. pozostawionych narzędzi. Brak narzędzia w swoim obrysie na tablicy powinien zapalić lampkę pracowników i nakłonić do ponownego sprawdzenia np. silnika.

Tablice cieni – niezbędne w systemie 5S

Coraz więcej zakładów decyduje się na optymalizację przebiegu pracy poprzez wprowadzenie systemu 5S, który ułatwia utrzymywanie porządku i czystości, a także pozytywnie wpływa na wydajność i skrócenie czasu pracy. Tablica cieni 5S stanowi część infrastruktury zakładu pracy, która walnie przyczynia się do skutecznego funkcjonowania zgodnie z zasadami 5S.

Czym jest system 5S?

5S to zbiór zasad, które mają na celu podniesienie efektywności pracy oraz zwiększenie jej bezpieczeństwa. System 5S wziął swoją nazwę z pięciu kolejnych kroków, których celem jest osiągnięcie zamierzonego efektu. Są nimi:

 • sortowanie – czyli pozostawienia na stanowisku pracy jedynie niezbędnych przedmiotów,
 • sprzątanie – dokładne uporządkowanie stanowiska pracy w celu zachowania bezpieczeństwa,
 • standaryzacja – wprowadzenie standardów rozmieszczenia jasnych i jednolitych dla wszystkich pracowników tego stanowiska,
 • systematyka – czyli wyraźne oznaczenie całego asortymentu, jaki wykorzystuje się podczas pracy,
 • samodyscyplina – wypracowanie nawyku pilnowania poprzednich punktów.

Docelowe działanie 5S polega na przygotowaniu stanowisk pracy oraz wspólnych przestrzeni w taki sposób, by sprzyjały szybkiej, efektywnej i bezpiecznej pracy. Osiąga się to poprzez wyznaczenie miejsc przeznaczonych do konkretnych działań związanych z pracą na danym stanowisku. Mogą być to na przykład:

 • stanowisko operatora,
 • pola odkładcze na produkty gotowe,
 • miejsca przechowywania półproduktów lub komponentów,
 • kontener na odpady,
 • miejsce przechowywania narzędzi,
 • strefy wyłączone z użytku / strefy bezpieczeństwa,
 • ścieżki komunikacyjne.

Do wyznaczania poszczególnych stref najczęściej używa się kolorów. Przyjęcie jednego koloru dla wyznaczenia konkretnej strefy podnosi bezpieczeństwo pracowników w całym zakładzie, nie tylko na ich stanowisku. Tablice cieni można dostosować kolorem do oznaczenia obowiązującego w danej strefie.

Tablica 5S – jak pomaga w pracy?

Tablica 5S umieszczona w obrębie stanowiska pracy przyczyni się do pilnowania każdego punktu systemu. Dowolność jej zaprojektowania umożliwi skonstruowanie takiej tablicy, na której zmieszczą się jedynie niezbędne narzędzia do pracy na danym stanowisku (sortowanie), będą miały one swoje przeznaczone do przechowywania miejsce (sprzątanie),  będą widoczne i dostępne dla każdej osoby wykonującej pracę (standaryzacja), a także zostaną dokładnie oznaczone (systematyka).

Zobacz również

Kontakt

Zainteresowała Cię nasza oferta? Masz pytania lub wątpliwości? Skontaktuj się z nami i uzyskaj interesujące Cię odpowiedzi

+48 663 721 031