Inżynieria odwrotna i jej zastosowanie

W celu uzyskania modelu do wykonania lub obróbki detalu wykorzystuje się technologię skanowania 3D, jednak dokładność tej metody oraz jej czasochłonności sprawiają, że nie zawsze jest opłacalna. Dlatego w ostatnich latach bardzo szybko rozwija się dziedzina inżynierii odwrotnej. Czym jest i jakie korzyści wynikają z jej zastosowania? O tym w dzisiejszym wpisie.

Co to jest inżynieria odwrotna?

Inżynieria odwrotna to proces, w którym z obiektu rzeczywistego uzyskuje się model cyfrowy 3D. Polega to na przeprowadzeniu serii skanów w celu uzyskania niezbędnych danych przetwarzanych w cyfrowy obiektu rzeczywisty. Możemy w ten sposób uzyskać model CAD lub dokumentację techniczną dowolnego komponentu czy całej konstrukcji maszyny. Potrzebne są do tego wyspecjalizowane urządzenia oraz znajomość zaawansowanych metod inżynierskich.

Samo pojęcie inżynierii odwrotnej, nazywanej inaczej inżynierią wsteczną (ang. Reverse Engineering), znane jest już od wielu lat. Szczególnie popularne są przypadki wykorzystywania jej podczas działań wojennych w celu pozyskiwania wrogiej technologii. Właśnie dzięki niej, przeciwne strony uzyskiwały dostęp do dokumentacji technicznej zdobycznych czołgów czy samolotów, Obecnie stosuje się takie rozwiązania w wielu dziedzinach i znacznie przyczyniają się one do zwiększenia wydajności procesów produkcyjnych.

Na działania inżynierii odwrotnej składają się wszystkie czynności związane z pozyskiwaniem danych geometrycznych różnego rodzaju obiektów w celu odtworzenia ich dokładnej geometrii, a także przetwarzanie uzyskanych informacji do odpowiedniego formatu obsługiwanego przez systemy CAD.

Inżynieria odwrotna – zastosowanie

Gdzie najczęściej stosowana jest inżynieria wsteczna? Zaczyna ona odgrywać kluczową rolę w wielu branżach przemysłu – wykorzystywana jest przez coraz więcej firm w celu obniżenia kosztów i przyspieszenia procesów produkcyjnych.

Wszystko dzięki temu, że pozwala na osiągniecie wielu różnych celów. Stosując inżynierię odwrotną, możemy zmienić konstrukcję części maszyny, która wymaga konserwacji lub usprawnień, przeprowadzić analizę produktów konkurencji pod względem budowy czy w szybki sposób wprowadzić modyfikacje w obiektach już istniejących, poprzez stworzenie trudnych do zdobycia części.

Obecnie inżynieria odwrotna wykorzystywana jest w takich branżach jak:

  • motoryzacja,
  • lotnictwo,
  • medycyna,
  • energetyka,
  • archeologia,
  • architektura,
  • rozrywka.

Na przykład weźmy przemysł samochodowy, gdzie skanowanie modeli przyczynia się do stałego rozwoju oferowanych produktów poprzez studiowanie konkurencji, co pozwala na lepsze zrozumienie problemów z komponentami pojazdu. W warsztatach natomiast może przydać się do produkcji części zamiennych.

W wielu przypadkach oznacza to znaczną oszczędność czasu i środków finansowych. Zastosowanie inżynierii odwrotnej pomaga więc w uzyskaniu przewagi nad konkurencją oraz w obniżeniu kosztów.

Inżynieria odwrotna w praktyce – narzędzia i techniki

Tak więc inżynieria wsteczna pozwala na przełożenie danego obiektu w wersję cyfrowego modelu, którego parametry można następnie zmieniać, wykorzystując do tego odpowiednie programowanie. Bardzo często taka metoda jest znacznie szybsza i przede wszystkim nie wymaga posiadania dokumentacji technicznej do stworzenia modelu. Wykorzystując odpowiednie oprogramowanie połączone z maszyną, jesteśmy w stanie uzyskać więc precyzyjnie odwzorowany detal.

Doskonale nadają się do tego plotery frezujące, czyli nowoczesne maszyny CNC, służące do wycinania, nacinania, wiercenia czy grawerowania. Przeznaczone są one do pracy z różnego rodzaju materiałami takimi jak metal, kompozyty, folia, karton, papier czy inne tworzywa sztuczne.

W naszej firmie do najbardziej precyzyjnych operacji wykorzystujemy ploter frezujący polskiej marki Seron. Maszyna ta oprócz wyposażenia podstawowego posiada moduł noża oscylacyjnego, napędzanego serwonapędami o mocy 400W, które pozwalają wycinać skomplikowane kształty nawet w takich materiałach jak twarda guma.

Precyzyjne skanowanie 3D

W naszej firmie Protective Foam Solutions idziemy cały czas z postępem, dlatego nasze obrabiarki CNC zostały wyposażone w nowoczesną sondę dotykową Blum TC62. Oprócz standardowych funkcjonalności takich jak detekcja pozycji detalu czy korekcja orientacji przedmiotu, zapewnia ona możliwość skanowania konturu detalu oraz precyzyjny pomiar położenia otworów.

Dzięki nowoczesnemu, wielokierunkowemu mechanizmowi pomiarowemu z optoelektronicznie generowanym sygnałem jesteśmy w stanie wykonać niezwykle precyzyjny i szybki pomiar nawet w najtrudniejszych warunkach. Na podstawie zebranych punktów w czasie skanowania konturu, wykonamy model 3D, a następnie przeprowadzimy frezowanie w różnego rodzaju metalach kolorowych oraz tworzywach sztucznych.

Inżynieria odwrotna – skorzystaj z oferty Protective Foam Solutions

Dzięki zastosowaniu inżynierii odwrotnej, jesteśmy w stanie zeskanować skomplikowany przedmiot i na jego podstawie zamodelować idealnie pasujący wkład do opakowań ochronnych czy wkład do walizki. Korzystając z najnowszych rozwiązań technologicznych i najwyższej jakości sprzętu tworzymy niezwykle precyzyjne obrysy w tworzywach sztucznych litych, które zapewniają doskonałą ochronę przewożonych i przechowywanych przedmiotów, zapobiegając ich uszkodzeniu i zużyciu.