W dzisiejszym wpisie przedstawiamy doskonałe właściwości pianki polietylenowej niesieciowanej i pokazujemy, jak może zostać ona wykorzystana. Coraz częściej używa się jej bowiem do zabezpieczania różnego rodzaju narzędzi i towarów w różnych branżach.

Czytając artykuł, poznasz także niesieciowane pianki nowej generacji ARPLANK – zapraszamy!

Jak powstaje pianka niesieciowana?

Niesieciowana pianka polietylenowa powstaje w procesie ekstruzji. Polega on na spienianiu polietylenu przy wykorzystaniu gazów obojętnych – najczęściej są to mieszanki propanu i butanu z różnymi dodatkami. Następny krok zależny jest od tego, jaką formę chcemy uzyskać. Można wytłaczać ją do postaci rękawa, a następnie rozcinać i nawijać na rolkę. W przypadku gdy chcemy otrzymać pianki w postaci bloków lub płyt, po początkowym wytłaczaniu spienionego polietylenu należy umieścić go w odpowiedniej formie.

Nowa generacja pianek niesieciowanych – ARPLANK

ARPLANK to polietylenowe pianki niesieciowane nowej generacji – produkty wyróżniające się swoją sprężystością i doskonałymi właściwościami ochronnymi. Powstały z ekspandowanego polietylenu (EPE) a na ich budowę składają się dwie struktury.

Pierwszą z nich jest struktura koralikowa, gdzie znajdziemy małe cząsteczki wielkości około 4,5 mm, które połączone zostały w czasie formowania, do którego wykorzystano proces termiczny. Ich powłoka posiada niesamowite właściwości wpływające na skuteczność całego produktu. Drugą strukturę stanowi wnętrze koralików, które wypełnione są komórkami wielkości ok. 0,3 mm. Z tego powstają właśnie izotropowe bloki, tworząc wysoce jakościowe i ochronne opakowanie.

Właściwości pianki niesieciowanej EPE

Pianka polietylenowa niesieciowana wyróżnia się swoją nieścieralnością, elastycznością i lekkością. Świetnie sprawdza się więc do ochrony delikatnych powierzchni takich jak polerowane drewna, felgi aluminiowe, elektronika czy ceramika. Nie rysuje ich, dzięki czemu zapewnia im pełną ochronę bez obaw o jakiekolwiek zadrapania. Doskonale chroni przed wilgocią, będąc na nią całkowicie odporna, przez co nie przepuszcza wody ani innych płynów. Nie wchodzi w reakcje chemiczne praktycznie z żadnymi substancjami chemicznymi. Dzięki swojej elastyczności zawsze wraca do swojego pierwotnego kształtu, niezależnie od ciężaru towaru i nacisku, jakiemu jest poddawana.

Kolejną zaletą pianki niesieciowanej jest to, że nadaje się w 100% do recyclingu, co czyni ją przyjazną środowisku w porównaniu na przykład z często wykorzystywanym w podobnych celach styropianu.

Materiał ten posiada mniejszą odporność na uszkodzenia mechaniczne niż usieciowana pianka PE i jest podatny na rozdarcie czy rozszarpanie, dlatego częściej wykorzystywany jest jako zabezpieczenie wewnętrzne. Znacznie lepiej chroni bowiem przed zgnieceniem, doskonale pochłaniając energię podczas uderzeń.

Wykorzystanie pianki niesieciowanej EPE

Właściwości pianki niesieciowanej ARPLANK sprawiają, że sprawdza się ona doskonale jako materiał amortyzujący wszędzie tam, gdzie potrzebna jest absorpcja wstrząsów, tłumienia dźwięków i wibracji oraz ochrony przed substancjami chemicznymi. Czyni go to świetnym wszechstronnym produktem stosowanym w różnego rodzaju opakowaniach ochronnych. Piankę EPE znajdziemy przez to w wypełnieniu opakowań, walizek i urządzenia AGD czy w budownictwie.

Posiada ona gęstość 20,30,45 kg/m3 i występuje w formie arkuszy w kolorze antracytu o grubości do 150 mm.

arplank vs. xpe

Pianki niesieciowane polietylenowe EPE w ofercie Protective Foam Solutions

W Protective Foam Solutions zajmujemy się dostarczaniem do klientów dopasowanych do ich potrzeb opakowań, wkładów ochronnych i wkładów do walizek z pianki polietylenowej niesieciowanej. Na zamówienie jesteśmy w stanie dokonać precyzyjnego ciecia dowolnego materiału, nadając mu pożądany kształt.

Dzięki ogromnemu doświadczeniu i wykorzystaniu nowoczesnego sprzętu jesteśmy w stanie stworzyć dokładne obrysy Twoich narzędzi, urządzeń lub przedmiotów i wykonać precyzyjne opakowanie. Dzięki nim zapewnisz niezbędną ochronę swoim cennym przedmiotom. Zapraszamy do skorzystania z naszych usług – Protective Foam Solutions.