Urządzenia elektroniczne, które są wrażliwe na wyładowania elektrostatyczne, muszą być przechowywane i transportowane z zachowaniem szczególnej ostrożności. Przeskoki ładunków, choć dla człowieka często w ogóle nieodczuwalne, dla wrażliwych i coraz częściej zminiaturyzowanych sprzętów niosą ryzyko uszkodzeń lub całkowitej awarii. W tym celu wykorzystuje się pianki antystatyczne (ESD) – przewodzące lub rozpraszające. W niniejszym wpisie tłumaczymy, czym różnią się te dwa rodzaje pianek.

Przewodzące pianki ESD

Przewodząca pianka ESD to materiał bardzo podobny do standardowych pianek opakowaniowych. Różnicą jest domieszka węgla, która trafia do mieszanki na etapie produkcji pianki. Dzięki niemu pianka zyskuje dobre właściwości przewodzące. W jaki sposób pomaga to chronić urządzenia przed wyładowaniami ładunków elektrostatycznych? Dzięki zawartości węgla prąd elektryczny swobodnie przepływa przez strukturę pianki z dala od przechowywanego w niej urządzenia.

Cechy przewodzących pianek antystatycznych

Przewodzące pianki ESD charakteryzują się trwałymi właściwościami. Dzięki temu można z powodzeniem wykorzystywać je do wielokrotnego pakowania. Na ich własności nie wpływają warunki atmosferyczne, dzięki czemu można je stosować przy różnym stopniu zawilgoceniu powietrza. Kiedy urządzenie jest całkowicie zamknięte w przewodzącej piance ESD, działa ona na nie jak klatka Faradaya, dlatego też nie jest konieczne używanie srebrnego worka przewodzącego jako zewnętrznego opakowania. Rezystancja pianek przewodzących ESD wynosi najczęściej 104 ohmów lub mniej.

Należy jednak pamiętać o tym, że jeśli pomiędzy przewodzącą pianką ESD a akumulatorem urządzenia znajdzie się styk, wówczas dojdzie do rozładowania baterii. Stąd też należy używać izolatora, np. w postaci warstwy pianki rozpraszającej pomiędzy akumulatorem a pianką przewodzącą.

Pianki statycznie rozpraszające

Pianki rozpraszające statycznie to rodzaj pianek polietylenowych, które dodatkowo impregnowane są węglem (czarne pianki) lub różowymi środkami powierzchniowo-czynnymi (różowe pianki). Oba rodzaje przeznaczone są do ochrony pakowanych, przechowywanych i transportowanych urządzeń elektronicznych przez wyładowaniami elektrostatycznymi.

  • Pianka rozpraszająca z zawartością węgla – charakteryzuje się mniejszą ilością jego domieszki niż pianka przewodząca. Jednak bardzo trwała, w przeciwieństwie do różowych pianek rozpraszających, których żywotność jest ograniczona. Nie ulega obniżeniu jakości i utracie własności w kontakcie z czynnikami środowiskowymi. Stąd też może być używana wielokrotnie.
  • Pianka rozpraszająca różowa – przeznaczone są do krótkotrwałego użytkowania ze względu na swoją niższą trwałość, która w kontakcie z czynnikami środowiskowymi może ulegać obniżeniu oraz utracie właściwości. Jest to jednak rozwiązanie bardziej ekonomiczne niż czarne pianki rozpraszające.

Właściwości pianek rozpraszających

Pianki statycznie rozpraszające zapobiegają gromadzeniu się ładunków elektrostatycznych wskutek ocierania się o siebie dwóch powierzchni. Ich rezystancja powierzchniowa wynosi zwykle od 105 do 1011 ohmów. W przeciwieństwie do pianki przewodzącej pianka rozpraszająca nie rozładowuje baterii. Jednak musi znajdować się w klatce Faradaya, którą może być właśnie pianka przewodząca.