Porządek w miejscu pracy to ważny element działania każdego zakładu, magazynu czy warsztatu. Pozwala zwiększyć wydajność wykonywanych obowiązków oraz zapewnia bezpieczeństwo wszystkim osobom znajdującym się na terenie firmy. Coraz częściej w sposobie zarządzania różnego rodzaju zakładami stosuje się standard 5S a jednym z jego elementów są tablice cieni. Poniżej przedstawimy w skrócie, jak mogą one wpłynąć na funkcjonowanie firmy – zapraszamy.

System 5S – co to jest?

Zacznijmy od tego, co to jest 5S. Nie każdemu znany jest ten termin, mimo że wymyślony został już bardzo dawno temu. Koncepcja 5S powstała w Japonii i odnosi się do filozofii postępowania Japończyków w życiu codziennym. Do jego popularyzacji przyczyniło się jego zastosowanie w wielu tamtejszych fabrykach, chociażby w Toyota Motor Company, zaraz po II wojnie światowej. Poza granicami tego kraju popularność zyskała jednak dopiero w latach 90. XX wieku. Ale na czym dokładnie polega?

W systemie 5S wyodrębnić można 5 następujących po sobie kroków postępowania – każdy z nich nazwany jest japońskim słowem rozpoczynającym się na literę S, skąd pochodzenie tej nazwy. Kolejno są to:

  • 1. S – sortowanie (jap. Seiri) – polega na selekcji wszystkich narzędzi i przedmiotów znajdujących się na stanowisku pracy; należy pozostawić wyłącznie używane narzędzia, aby uniknąć zagracenia, które mogłoby utrudniać wykonywanie zadań,
  • 2. S – systematyka (jap. Seiton) – dotyczy odpowiedniego ułożenia wszystkich przedmiotów na stanowisku pracy.
  • 3. S – sprzątanie (jap. Seiso) – usunięcie wszelkich zanieczyszczeń, które znajdują się na stanowisku pracy.
  • 4. S – standaryzacja (jap. Seiketsu) – polega na utrzymywaniu uzyskanych efektów
  • 5. S – samodyscyplina (jap. Shitsuke) – szukanie wciąż lepszych, nowych rozwiązań, nie zapominając o wszystkich poprzednich krokach.

5S w produkcji – jakie przynosi korzyści?

Obecnie system S5 w firmie wykorzystywany jest jako narzędzie stosowane w Lean Management inaczej zwanym szczupłym zarządzaniem, którego założeniem jest stworzenie oraz utrzymanie dobrze zorganizowanego i bezpiecznego stanowiska pracy. Jest to zestaw technik i metod mających na celu usprawnienie wszystkich procesów w przedsiębiorstwie w celu zwiększenia jego wydajności.

Wprowadzenie systemu 5S pozwala stworzyć czyste, uporządkowane i bezpieczne miejsca pracy. Odpowiednie zarządzanie niweluje liczbę wypadków w pracy i ogranicza potencjalne błędy. Dobrze wyglądające i estetyczne stanowiska są również wizytówką firmy pomagającą w pozyskiwaniu zarówno klientów, jak i inwestorów odwiedzających zakład.

Zadaniem koncepcji 5S jest również optymalizacja działań – pracownicy nie będą musieli niepotrzebnie przemieszczać się po narzędzia. Wpłynie to na ograniczenie zużycia cennej energii i czasu, co przełoży się na wydajność, a także komfort pracy. Dotyczy to nie tylko odpowiedniego ulokowania i dostępności przedmiotów, ale także płynnego przepływu informacji. Wyeliminuje to wiele czynności nieposiadających żadnej wartości dodanej, zwiększając znacznie produktywność i obniżając koszty działalności. Lepsza dostępność do maszyn i urządzeń sprawia również, że lepiej wykorzystana jest przestrzeń użytkowa na terenie przedsiębiorstwa.

Jak wprowadzić system 5S w firmie?

Jeżeli chcemy zastosować metod i zasady 5S w pracy, to należy zadbać, aby zaangażowani byli w to wszyscy pracownicy wszystkich szczebli – od kierownictwa, po pracowników na produkcji. Dopiero kiedy każdy będzie stosował się do wyznaczonych zasad, to będziemy odczuwać ich wpływ na funkcjonowanie firmy.

Dlatego w przypadku wdrażania zasad 5S w przedsiębiorstwie należy zastosować trzy kroki – przygotowanie, wprowadzenie i szkolenia. Trzeba wyznaczyć precyzyjnie strefę, na której obowiązywać będą zasady, ludzi odpowiedzialnych za utrzymanie porządku, oraz ustalenie metod dokumentowania. W tym celu niezbędne będą szkolenia, na których przedstawione zostaną wszystkim pracownikom poszczególne ustalone zasady. Jak w to wszystko wpisują się tablice cieni, o których wspomnieliśmy na początku?

Tablice cieni 5S – system

Tablice cieni 5S to świetny sposób na utrzymanie porządku na terenie każdego zakłady produkcyjnego, magazynu czy warsztatu. Doskonale nadają się do systemowego uporządkowania różnego rodzaju akcesoriów i narzędzi. Wykonywane są w różnych kolorach, aby precyzyjnie dało odróżnić się, w jakiej strefie powinny się znajdować i które narzędzia są do nich przypisane. W tym pomagają także wydrążone kształty – konkretny przedmiot możemy odstawić jedynie w przypisane mu miejsce. Jeżeli któreś z pól po zakończeniu zmiany pozostaje puste, mamy informacje, że jakiś przedmiot znajduje się tam, gdzie nie powinien.

Jeżeli myślisz nad wprowadzeniem systemu 5S w swojej firmie i potrzebujesz wysokiej jakości tablicy cieni, to zapraszamy do zapoznania się z ofertą Protective Foam Solutions. Produkujemy tablice, które można wykorzystać jako wkłady do walizek, szuflad, szafek, bezpośrednio na blat lub w formie specjalnie przygotowanych stelaży. Wykorzystujemy do tego pianki PE, która cechuje się doskonałymi właściwościami i zapewnia odpowiednią ochronę narzędziom. Wykonamy dla Ciebie spersonalizowaną tablicę cieni dopasowaną do Twoich potrzeb i odpowiadająca wymiarom używanych narzędzi. Zapraszamy do skorzystania z naszych usług – Protective Foam Solutions.