Szukasz sposobu na zorganizowanie pracy w taki sposób, by wszystkie niezbędne narzędzia były zawsze pod ręką? Nie chcesz szukać zagubionych narzędzi po całym zakładzie pracy? Te oraz wiele innych korzyści przyniosą Ci tablice cieni, czyli piankowe wkłady na narzędzia, dzięki którym zachowasz porządek w zakładzie oraz podniesiesz wydajność pracy.

Czym są tablice cieni?

Piankowe wkłady na narzędzia, czyli popularne tablice cieni, to metoda przechowywania narzędzi, która polega na wycinaniu w polietylenowej piance dokładnego konturu danego narzędzia, dzięki czemu ma ono swoje przeznaczone miejsce. I choć na pozór może wydać się to mało znacząca zmiana, w rzeczywistości piankowe wkłady w bardzo istotnym stopniu podnoszą jakość, wydajność i bezpieczeństwo pracy.

Upłynnienie pracy

Kontury w piance wykonywane są konkretnie pod kształt każdego narzędzia, dlatego też wszystkie przyrządy mają swoje przeznaczone miejsce przechowywania. Ma to bardzo duże znaczenie nie tylko w kontekście bezpiecznego przechowywania narzędzi, ale równie w czasie pracy, kiedy to pracownicy sięgają po konkretne narzędzia bez konieczności przeszukiwania całej skrzynki z narzędziami. Poszukiwanie zagubionego narzędzia niekiedy potrafi znacznie wydłużyć czas nawet prostej, niewymagającej nakładu czasu i sił czynności. Upłynnienie pracy wiąże się naturalnie ze zmniejszeniem jej kosztów.

Kontrola stanu narzędzi

Jeżeli każde narzędzie ma swoje przeznaczone miejsce na tablicy cieni, jego brak będzie natychmiast widoczny. Pomoże to w łatwym kontrolowaniu stanu przedmiotów, m.in. poprzez podjęcie decyzji o poszukiwaniu zagubionego narzędzia lub zakupie uszkodzonego.

Co więcej, tablice cieni wykonuje się w dwóch kolorach. Tło pod pianką może zostać wykonane w charakterystycznym dla danego działu kolorze. Jeżeli dodamy do tego kolorowe oznaczenia na uchwytach narzędzi, z łatwością będzie można rozpoznać, czy zagubiony przedmiot powinien znaleźć się w dziale produkcji, utrzymania ruchu, kontroli jakości etc.

Bezpieczeństwo pracy

Jeżeli przed rozpoczęciem pracy wszystkie narzędzia znajdowały się w tablicy cieni, a po zakończeniu jej któryś obrys w piance jest pusty, oznacza to, że narzędzie mogło pozostać w miejscu pracy – tym gorzej jeśli znajdzie się pod prasą, na linii produkcyjnej lub we wnętrzu maszyny. Takie sytuacje mogą doprowadzić do poważnych uszkodzeń maszyn lub spowodować niebezpieczeństwo dla pracowników. Mówimy tu o kontroli FOD, czyli Foreign Object Damage – działaniom zapobiegającym uszkodzeniom maszyn w wyniku pozostawienia w nich obcych przedmiotów, między innymi narzędzi.

Ergonomia

Jest to kolejna korzyść, która sprowadza się de facto do optymalizacji kosztów pracy. Tablice cieni można zaprojektować osobno dla każdego stanowiska, uwzględniając fakt, jakich narzędzi używa się najczęściej. Wówczas ich kontury umiejscawia się najbliżej stanowiska roboczego, aby pracownik mógł bez problemu po nie sięgać, nie tracą na to dużo czasu. Narzędzia używane sporadycznie w takiej sytuacji znajdują się nieco dalej od stanowiska roboczego.

Dbałość o narzędzia

Piankowe wkłady pomagają też utrzymywać narzędzia w odpowiednim stanie podczas przechowywania lub wewnętrznego transportu. Ma to kluczowe znaczenie szczególnie przy wrażliwych urządzeniach pomiarowych. Pianki polietylenowe skutecznie amortyzują drgania, zapobiegając rozkalibrowaniu się tych tych przyrządów.

System 5S

Poprzednie punkty uwidaczniają to, że piankowe wkłady na narzędzia jak nic innego pomagają w utrzymywaniu porządku oraz standardów wydajności i bezpieczeństwa pracy. Stąd też ich używanie jest jednym z istotniejszych punktów wdrażania systemu 5S, opartego o sortowanie, sprzątanie, standaryzację, systematykę i samodyscyplinę.